Co to jest bitcoin?

Bitcoin jest formą cyfrowej waluty, która jest tworzona i utrzymywana w sposób elektroniczny. To kryptowaluta, która nie podlega centralnym systemom nadzoru, a także nie ma formy papierowej i monetarnej. Wytwarzana jest przez użytkowników — inwestorów, pojedyncze firmy i prywatne osoby- którzy wykorzystującą do jego wykopania specjalnie stworzonych algorytmów. Do wydobycia waluty używa się tzw. koparek walut. Twórcą bitcoina jest Satoshi Nakamoto — osoba, której tożsamość tak naprawdę nie jest znana. Wiadomo, że to ona zaproponowała elektroniczny system płatności, który z założenia miał zostać oparty na matematycznym dowodzie. Kryptowaluta pojawiła się na rynku w 2009 roku i określana jest skótem BTC.

Charakterystyka Bitcoina

Bitcoin jest wydobywany w wirtualnym świecie, a na jego postać, czy aktualne notowania nie ma wpływu żadna instytucja finansowa, czy rządowa na świecie. Między innymi czynnik decentralizacji i brak wyżej wymienionych kontroli sprawia, że do wytwarzania Bitcoina może przystąpić każdy użytkownik sieci, który dysponuje odpowiednią mocą obliczeniową rozproszoną w sieci. Ta z kolei, przy zastosowaniu kryptowaluty zaczyna przetwarzać transakcje, które zostały przeprowadzone przy użyciu waluty. Ponieważ Bitcoin nie podlega żadnym regulacjom w pełni jest dostępny dla inwestorów i całkowicie pozostaje do ich dyspozycji.

Istotną informacją jest fakt, że Bitcoin jest doskonałym w swojej formule środkiem płatniczym. Coraz więcej sklepów internetowych akceptuje płatność kryptowalutą. Naturalnie, mówimy tutaj o transakcjach przeprowadzanych drogą elektroniczną. Patrząc na Bitcoina z tej perspektywy nie trudno pokusić się o porównanie jej do tradycyjnych walut światowych.

Sekret Bitcoina

Bitcoin nie ma przelicznika w postaci kruszców, jego istotą są wyłącznie matematyczne wyliczenia i wzory kryptograficzne. Jego atutem — oprócz zdecentralizowanego systemu — jest dostępne dla wszystkich oprogramowanie, nomenklaturowo określane jako open source. Prosta konfiguracja konta pozwala na założenie go dosłownie w kilka sekund i — co ważne — całkowicie bezpłatnie.

Bitcoin z jednej strony zachowuje transparentność, ale z drugiej mocno chroni dane użytkownika. Innymi słowy, każda transakcja jest zapisywana w sposób szczegółowy w księdze głównej zwanej blockchain’em, jednak użytkownicy mają możliwość posiadania wielu adresów bitcoinów, które nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Każda transakcja w Bitcoinie jest odpowiednio szyfrowana, co daje gwarancję bezpieczeństwa i autentyczności transakcji. Zgromadzone środki nie krążą bezwiednie w sieci, ale są przechowywane w wirtualnym portfelu użytkownika, który dysponuje odpowiednimi hasłami umożliwiającymi przeprowadzenie transakcji. Dodatkowym plusem są błyskawiczne przelewy, które kosztują naprawdę niewiele. To waluta, która niezmiennie jest liderem na wszystkich światowych giełdach kryptowalutowych.